DLACZEGO NIE CHUDNĘ MIMO DIETY?

POZNAJ 6 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PODCZAS ODCHUDZANIA, KTÓRE UTRUDNIAJĄ REDUKCJĘ WAGI.

DLACZEGO NIE CHUDNĘ MIMO DIETY?

1. Nieodpowiedni deficyt kaloryczny może utrudniać odchudzanie!

W prawidłowo dobranej diecie redukcyjnej zmniejszamy ilość spożywanych kcal w stosunku do CPM (Całkowita Przemiana Materii), ale nie schodzimy poniżej PPM (Podstawowa Przemiana Materii). Uwzględniamy tu takie czynniki jak: wiek, płeć, wzrost, masę ciała, rodzaj wykonywanej pracy, aktywność.

2. Podjadanie

Zdarza się nam czasami podjadać… “Tylko dzisiaj, tylko ta mała czekoladka… od jutra już nie dojadam!”. Jeśli tak będzie tylko dzisiaj, to nie powinno mieć to większego wpływu na redukcję, ale jeśli podjadanie zdarza się częściej, to możemy obserwować zatrzymanie lub nawet lekkie zwiększenie masy ciała. Przy okazji warto tutaj wspomnieć o podjadaniu produktów typu orzechy, ziarna, suszone owoce, które – chociaż uważane za zdrowe – w małej objętości dostarczą sporej ilości kalorii, np. garść orzechów włoskich to około 200 kcal.

3. Nawodnienie

Ważnym elementem zdrowej diety jest ilość wypijanych płynów. Często pijemy za mało i mylimy uczucie pragnienia z uczuciem głodu, które zresztą są do siebie bardzo podobne. Wówczas często zamiast wypić wodę sięgasz po przekąskę.

4. Aktywność fizyczna

Warto zwrócić uwagę na aktywność fizyczną – ruch zwiększa „spalanie” kcal w naszym organizmie, więc możemy jeść więcej, a małe grzeszki nie będą wpływać negatywnie na naszą wagę. Jeśli nie mamy czasu na systematyczne treningi warto zwrócić uwagę na NEAT– spontaniczną aktywność fizyczną. I pamiętajmy, że KAŻDA aktywność wspiera nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Warto znaleźć taką, która będzie sprawiała nam radość i satysfakcję.

5. Niezdiagnozowane jednostki chorobowe

Odchudzanie mogą też utrudniać niezdiagnozowane jednostki chorobowe (np: insulinoopornosc, PCOS, niedoczynność tarczycy/hashimoto, anemia), dlatego tak istotne jest kontrolowanie swoich wyników badań co najmniej raz do roku. Warto wykonać: morfologię, OB, profil lipidowy, próby wątrobowe, glukozę i insulinę na czczo, mocznik, kreatyninę, kwas moczowy, TSH, badanie ogólne moczu.

6. Niekontrolowane porcje produktów wysokokalorycznych

Orzechy, ziarna, owoce suszone, tłuszcz (masło/oliwa/olej/masło orzechowe), gotowe sosy/majonezy mogą znacznie podnieść kaloryczność naszej diety. Mimo, że wiele tych produktów należy do zdrowych, to za duża ich ilość będzie wpływała negatywnie na deficyt kaloryczny, a bez deficytu nie ma utraty masy ciała.




dietetyk Wieliczka – dietetyk Niepołomice – dietetyk Bochnia




Magdalena Węgrzyn

mgr Magdalena Węgrzyn - dietetyk kliniczny - Niepołomice, Bochnia, on-line

Dodaj komentarz