W sieci można znaleźć wiele informacji dotyczących kawy. Jedną z nich jest jej działanie odwadniające i wpływające na odchudzanie. Czy w trakcie stosowania diety redukcyjnej zaleca się picie kawy?

Dość często można spotkać się ze stwierdzeniem, że picie kawy odwadnia. Czy to jednak prawda?
Podczas regularnego picia kawy organizm nabywa swego rodzaju tolerancji i nie obserwuje się moczopędnego działania. Dawka odwadniająca kofeiny to ponad 500 mg. 1 filiżanka kawy zawiera około 90 mg, więc łatwo obliczyć, że należałoby spożyć ponad 5 filiżanek w ciągu dnia, żeby zaobserwować taki efekt. Łatwo więc wywnioskować, że regularne picie kawy w umiarkowanych ilościach jest bezpiecznie dla naszego organizmu.
Czy kawa może utrudniać odchudzanie?
Warto wyrobić w sobie nawyk picia czarnej kawy bez dodatków, a jeśli koniecznie mamy ochotę na zabielenie jej mlekiem, to wypić ją bezpośrednio po posiłku. Dlaczego? Picie zabielanej kawy między posiłkami zwiększa ryzyko dojadania, sięgania po coś słodkiego lub słodzenia jej, a to już traktuje się jako dodatkowy posiłek. Szczególnie istotnym jest to przy problemach z gospodarką węglowodanową (cukrzyca, insulinooporność), ponieważ generuje to kolejny wyrzut insuliny i glukozy do krwi, a tego powinno się unikać.
Ile kcal mają najczęstsze dodatki do kawy?
- mleko (50 ml) – 26 kcal
- cukier (1 łyżeczka) – 20 kcal
- 1 kruche ciastko – 42 kcal
- kawałek ciasta drożdżowego (50 g) – 146 kcal
Pijąc kawę z mlekiem i cukrem z dodatkiem ciasteczka mamy dość kaloryczną przekąskę.

Małgorzata Mleko – dietetyk Wieliczka