Nadmiar cukru w diecie a stan skóry

Stan skóry jest uzależniony od wielu czynników, tj. rodzaju cery, jej pielęgnacji, stylu życia, kondycji zdrowotnej oraz prawidłowego nawodnienia i odżywienia organizmu. Zwróćmy uwagę na ostatni punkt. W jaki sposób dieta będzie wpływała na wygląd naszej skóry? Czy żywienie obfitujące w cukry proste osłodzi jej wygląd, czy może wręcz przeciwnie?

Dieta w trądziku

Nie od dziś wiadomo, że dieta bogata w CUKRY PROSTE prowadzi do tworzenia się zaskórników, pryszczy, wyprysków, krost i innych zmian skórnych. Przy problemach z cerą najlepiej byłoby całkowicie wykluczyć ten składnik, ale dostatecznym rozwiązaniem jest ograniczenie go do 10 % węglowodanów w ciągu dnia. Czego należy się wystrzegać? Przede wszystkim produktów z wysokim indeksem glikemicznym, a więc cukru, słodyczy, ciast, słodkich deserów, soków, kolorowych napojów, warto również ograniczyć produkty zbożowe z białej mąki, itp. Codzienna dieta powinna cechować się różnorodnością oraz dostarczać składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy w odpowiednich proporcjach. Warto sięgać po żywność jak najmniej przetworzoną, bogatą w błonnik, a do picia wybierać przede wszystkim wodę czy herbaty ziołowe.

Zwróćmy jeszcze uwagę na problem trądziku. Kojarzony jest on przede wszystkim z okresem dojrzewania, kiedy to mamy do czynienia z nadprodukcją łoju i androgenów. Problem ten dotyczy jednak również osób dorosłych, które młodzieńczą “burzę hormonów” mają już dawno za sobą. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że dieta obfitująca w cukry proste może prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a ta z kolei do pojawienia się wyprysków na skórze. Spożywane w dużych ilościach produkty z wysokim indeksem glikemicznym mogą powodować hiperglikemię i hiperinsulinemię. Te z kolei będą wpływać na zwiększone wydzielanie insuliny oraz hormonu wzrostu IGF-1, który stymuluje wydzielanie łoju i sprzyja pojawieniu się zmian trądzikowych. Przypuszcza się, że insulina uczestniczy w wytwarzaniu sebum i może się przyczyniać do zwiększenia poziomu IGF-1.

Podsumowując, sposób odżywiania ma istotny wpływ na stan cery. Dieta obfitująca w produkty przetworzone z dużą zawartością cukrów prostych będzie skutkowała pojawieniem się wyprysków. Ważne jest, aby na co dzień urozmaicać swoje posiłki, sięgać po świeże produkty pełne witamin, błonnika, składników mineralnych, a wykluczyć składniki o potwierdzonym i niekorzystnym wpływie na skórę.Magdalena Węgrzyn

mgr Magdalena Węgrzyn - dietetyk kliniczny - Niepołomice, Bochnia, on-line

Dodaj komentarz