“Od nowego roku przechodzę na dietę!”

Od nowego roku przechodzę na dietę! Znacie to? Nowy rok nowa ja! … ale czy to, co robimy TERAZ nie ma znaczenia? Czy na pewno do zdrowego odżywiania powinniśmy podchodzić zero-jedynkowoCzy od nowego roku będzie nam łatwiej?

Dieta postanowienie noworoczne. Co zrobić żeby w końcu się udało

W nasze idealnej wizji przejścia na dietę gotujemy zróżnicowane posiłki w ciągu dnia, sumiennie wykonujemy kilka treningów tygodniowo, a do tego mamy jeszcze czas na pracę, zakupy, rodzinę i inne hobby.

Niestety… często ta wizja w życiu codziennym nie jest realna do wdrożenia czy utrzymania w dłuższej perspektywie. Dlatego poszukajmy takich rozwiązań, które będą kompromisem pomiędzy tym, co byłoby NAJLEPSZE, a tym, co JESTEŚMY W STANIE zrobić. W końcu lepiej wyznaczać sobie mniejsze wyzwania i systematycznie je zrealizować, niż pójść ambitną ścieżką i poddać się na samym jej początku.

Podstawowych zasad zdrowego odżywiania jest wiele. Spróbuj wybrać jedną z nich, ale zacznij wdrażać ją już dzisiaj:

  • Spożywaj średnio 3-5 posiłków dziennie – ilość dostosuj do swojego trybu życia, możliwości czasowych oraz samopoczucia. Jedzmy na tyle sycące posiłki, by unikać podjadania pomiędzy.
  • Pamiętaj o nawodnieniu – co najmniej 1,5l w przypadku kobiet i minimum 2 l w przypadku mężczyzn – najlepiej pić przez cały dzień małymi łykami, zamiast kilku szklanek na raz. Ale nie musi to być tylko woda, na rynku mamy mnóstwo fajnych herbat owocowych czy ziołowych.
  • Planuj posiłki – ustalaj ogólny harmonogram i staraj się go trzymać. Warto dzień wcześniej zaplanować, co zjemy dnia kolejnego, żeby nie zastanawiać się na ostatnią chwilę i nie dopuszczać do uczucia głodu w ciągu dnia.
  • Rób regularnie zakupy – zaplanowane posiłki wymagają składników, z których powstanie danie, a jeśli ich zabraknie, może to spowodować, że ominiesz ten konkretny posiłek z prostej przyczyny – nie przygotujesz go. Staraj się tego unikać.
  • Urozmaicaj! Staraj się dania komponować z różnych produktów spożywczych:
    • warzywa i owoce – pamiętaj, aby spożywać różnokolorowe warzywa i owoce, najlepiej sezonowe, poza sezonem warto sięgać po mrożonki,
    • produkty zbożowe – to ryże, kasze, płatki, otręby, mąka, makarony i pieczywo,
    • mleko i przetwory (mleko; napoje mleczne, tj. jogurty, maślanki, kefiry, mleko zsiadłe; sery białe twarogowe i sery żółte, produkowane z mleka krowiego, owczego, koziego, a nawet sojowego), mięso (drób, wołowina, wieprzowina, cielęcina, dziczyzna), ryby (morskie, słodkowodne, w postaci przetworów, konserw), owoce morza (krewetki, kalmary, kraby, ośmiornice, itp.), nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soja, soczewica, ciecierzyca, bób).

Pamiętaj, że urozmaicona dieta to źródło wielu cennych składników wpływających pozytywnie na stan Twojego organizmu. Docelowo chyba zależy Ci na długim życiu w zdrowiu? Zdrowy styl życia składa się z kilku elementów – to nie tylko chwilowa dieta, sezonowa aktywność czy relaks, gdy jesteśmy już mocno zmęczeni – to zmiana podejścia do życia. Tu i teraz.

Magdalena Węgrzyn

mgr Magdalena Węgrzyn - dietetyk kliniczny - Niepołomice, Bochnia, on-line

Dodaj komentarz